BESKYD TOUR 2017

Jak už jsme avizovali v cyklistickém  magazínu 53×11, letos se po mnoha letech dočkáte  upgradu  nejstaršího silničního maratonu, Beskyd tour.

Pro 23. ročník pořadatelé přišli s dlouho ohlašovanou změnou populárního silničního maratonu v Beskydech, který má za sebou dlouhou a bohatou historii a jehož pelotonem projelo nejedno slavné jméno české i slovenské cyklistiky.

Závod se uskuteční 15. července a odstartuje v 9:30 v centru malebné beskydské obce Bílá, která je zároveň vyhlášeným lyžařským střediskem.

Závod je určen pro širokou cyklistickou veřejnost, jede se výhradně na silnici a má dvě trasy. Kratší 121km s převýšením 2500m a delší, měřící 163 km s převýšením 3600m. Obě trasy startují společně  a ihned  po startu cyklisty čekají dva kopce s dvěstěmetrovým převýšením, Bílý kříž a Konečná, které by měly zajistit rozředění pelotonu a tím i větší bezpečnost závodníků, což je hlavním přínosem oproti původní trase.  Z Konečné se peloton poprvé dostává na Slovensko, ale brzy se vrací na Moravu a to poměrně neznámým průsmykem nad obcí Kelčov, kde si cyklisté užijí krátkého úseku s 16% stoupáním. Poté se ocitají znova na Bílé, kde na 52. kilometru najdou první občerstvovačku. Pak následují tři kopce z nichž ten třetí jsou známé Pustevny, s výškou 1024 m.n.m. nevyšší  vrchol trasy, s prémií a další občerstvovačkou. To již jsou cyklisté na 95.km a po sjezdu do Prostřední Bečvy se rozdělí na krátkou a dlouhou trasu. Krátkou již čeká jen šestnáct kilometrů s dvěstěmetrovým převýšením přes Hlavatou  do cíle, dlouhou však další tři vrcholy, Soláň,na 134.km  Kasárne s prémií a třetí občerstvovačkou, a Bumbálka. Pak již jen 11 kilometrů sjezdu do cíle na Bílé.

V Bílé našel peloton ideální zázemí. I přesto, že obec je jedna z nejmenších a je utopena v nádherných lesích a relativně nedotčené přírodě, je zde dostatek ubytovacích kapacit v podstatě hned u startu a cíle. Dá se říci, že celý peloton by se dal ubytovat ve vzdálenosti do 100 metrů od cíle a to v širokém cenovém spektru od velmi přijatelných 200 korun za noc.

Jak už je tradicí na obdobných akcích, o cyklisty je postaráno i po průjezdu cílovou páskou. Kromě cen pro nejlepší má každý nárok na teplé jídlo, tradičně v lehkém stylu středomořské kuchyně